wtorek, 2 lutego 2010

Awaryjne rakiety śnieżne
Zrobiłem i przetestowałem dwa typy rakiet śnieżnych. Do zrobienia pierwszego rodzaju rakiet będziemy potrzebowali 10-12 kijów długości swojego wzrostu, im cieńsze tym lepiej, ale też bez przesady (około grubości wskazującego palca). Do tego 6-10patyków długich na 25-30cm oraz porządny zapas sznurka. 


Bierzemy pierwsze 5-6 kijów i okorowujemy (wtedy lepiej trzymają się wiązania) układamy cieńszymi końcami do przodu i związujemy(A). Teraz trzeba ustalić środek ciężkości musi się on znajdować z tyłu aby najpierw podnosił się przód rakiety, czyli początek patyków poprzecznych(B) musi być w takim miejscu aby po ustawieniu na krawędzi dłoni tył opadał. Rozstaw pierwszych 2-3 patyków powinien być równy naszej stopie od początków palców do początku śródstopia, kolejny jeden albo dwa(C) powinny być ustawione na środku naszej pięty. Kilka centymetrów przed końcem przewiązuje patyki(D) aby się zbytnio nie rozchodziły.Do stopy musimy mocno przywiązać rakietę tak jak pokazują zdjęcia poniżej. Takie rakiety wymagają trochę pracy i jest sens je robić kiedy mamy sporo  marszu przed sobą. 


Jeżeli mamy do przejścia nie duży odcinek lub nie mamy sznurka, lepiej zaoszczędzić czas i wykonać drugi typ rakiet awaryjnych, robi się je w dosłownie kilka minut, jest to kilka gałązek związanych z przodu, w moim wypadku to żarnowiec, który sprawdza się średnio, dlatego że jest zbyt wiotki jednak lepsze to niż marsz bez rakiet.Czerwoną linią zaznaczyłem gdzie związałem razem. W takich rakietach trzeba wyczuć w którym miejscu najlepiej przywiązać rakietę do nogi, aby ciężar rozkładał się równolegle, jeśli przywiążemy zbyt z przodu tylnia część będzie się podwijać i będziemy za bardzo zapadać się w śnieg.Lepiej sprawdziłyby się sztywniejsze gałęzie np. świerka. Rakiety opłaca się zakładać jeśli śniegu jest po kolana albo więcej, jak jest mniej to można sprawnie maszerować bez nich.


4 komentarze:

Wilk pisze...

Bardzo aktualny temat! Brawo.

PJ pisze...

Tu na zdjęciu
http://chomikuj.pl/Image.aspx?id=235064001
inny rodzaj awaryjnych rakiet robionych z gałęzi świerkowych - testowany w Bieszczadach. Te tutaj już po akcji. Są to skręcone i związane ze sobą 2 gałęzie świerkowe. Skręcenie daje większą wytrzymałość konstrukcji, szczególnie, że dostępne były tylko takie cienkie. Ważny jest też sznurek napinający, biegnący od tyłu do przodu rakiet.Kij pod podbiciem stopy w okolicach palców dla rozłożenia ciężaru i mocowania buta. Pod piętę można również dać jeden. Te nie miały i też było dobrze. Jednak przy podchodzeniu pod górę w miejscu pięty warto przywiązać kawałek grubego kija.
PJ

PJ pisze...

Tak przy okazji, możesz podesłać na maila info jeżeli będziesz słyszał o jakichś warsztatach, lub imprezach puszczańskich?

Anonimowy pisze...

Jeszcze przydała by się instrukcja wiązania buta

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...