niedziela, 27 kwietnia 2008

Ostrzenie siekiery

"Prawdziwi drwale dbają o swoje siekiery, jakby to była rodzinna pamiątka."
František Alexander Elstner
Przyszedł czas na ostrzenie siekierki zaprezentuje jak to robię, stosuję zwykłą osełkę z marketu budowlanego za parę złotych.
Zaczynam od moczenia osełki, robię to jakieś 5minut.
Jeżeli są zadziory lub chcemy zmienić kąt ostrza( dla siekiery odpowiedni kąt ostrza to 50 stopni czyli z każdej strony pilnik czy osełka powinna być prowadzona pod kątem 25 stopni), szlifujemy pilnikiem do metalu

Teraz bierzemy osełkę i zaczynamy szlifować tak jak pokazują strzałki, co jakiś czas trzeba zwilżać osełkę w wodzie. Zaczynamy od bardziej szorstkiej strony osełki.
Po pewnym czasie gdy otrzymamy minimalny zadzior na całej długości, z drugiej strony ostrza,można to sprawdzać przejeżdżając paznokciem, to zmieniamy stronę ostrza.
Gdy znów otrzymamy zadzior, zmieniamy stronę osełki na bardziej gładką i zaczynamy od początku zmieniając kierunek ruchu, do otrzymania zadzioru i zmieniamy stronę.


Po otrzymaniu zadzioru, zmieniamy stronę i szlifujemy tylko żeby usunąć zadzior a nie żeby powstał z drugiej strony. Po tym ostrzenie jest skończenie.

2 komentarze:

Axles pisze...

Fajny poradnik tyle, że to są tak małe kąty że ciężko mi jest zrobić tak jak na rysunku. Druga sprawa to co to są te zadziory - rowki takie?

Anonimowy pisze...

Zadziory to takie lekkie zagięcia końca.

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...