poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Siekiera w kagańcu nie gryzie.

Tylko człowiek z bardzo tępą siekierą jest niedbały przy jej odkładaniu . Kopnięcie ostrej siekiery jest jak dotknięcie ostrza brzytwy. Dlatego wyostrzona siekiera musi być przechowywana z zasłoniętym ostrzem:

  1. Kiedy skończysz rąbać wbij siekierę w klocek albo kłodę, nigdy nie zostawiaj na ziemi lub opartej o coś ( nie zostawiaj wbitej na zbyt długo bo zacznie się „pocić” i stawać się tępa).

  2. Siekiery o podwójnym ostrzu nigdy nie mogą zostawać wbite w klocku, ponieważ jedno z ostrz jest dalej niebezpieczne. Włóż głowicę pod kłodę albo najpierw nabij mały kawałek drewna na jedno  ostrze a później dopiero wbij w klocek.

  3. Wewnątrz pomieszczenia jednoostrzową siekierę postaw w rogu ostrzem do środka. Dwuostrzowa powinna być też umieszczona w rogu tak aby każde z ostrz dotykało ściany.

  4. Jeśli trzymasz dwuostrzową siekierę chwyć trzonek blisko głowicy i nieś z boku ciała jednym z ostrz skierowanym ku ziemi. Jednoostrzową chwyć tak samo ale ostrzem skierowanym od ciała. Jeśli się potkniesz odrzuć siekierę.

  5. Nabierz „kagańcowych” przyzwyczajeń. Jeśli siekiera posiada pokrowiec to używaj go.


siek1

siek2siek3Ten fragment pochodzi z ksiązki „Woodsmanship” którą napisał  Bernard S. Mason.


 

Brak komentarzy:

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...