czwartek, 10 października 2013

Warstwiak zwęglony jako hubka.


Warstwiak zwęglony (Daldinia concentrica) jest świetną hubką którą można użyć bez preparowania z tradycyjnym krzesiwem. Rośnie na obumarłych drzewach i krzewach liściastych, rozmiar około 3-6cm. Występuje od maja do października. Jest dziecinie łatwy do rozpoznania, postać "dorosła" o którą nam chodzi jest koloru czarnego, po oderwaniu od drzewa widać "słoje" w formie koncentrycznych okręgów. Stadium "niedojrzałe" jest brązowe, w wewnątrz znajduje się mazista ciecz przypominającą smołę.

Iskry kierujemy na słoje, jeśli tylna część którą grzyb był przyrośnięty do drzewa nie chce chwycić, proponuję przełamać na pół warstwiaka i  tam  kierować wysiłki . Daldinia jest dość mocno higroskopijna czyli innymi słowy łapie szybko wilgoć a jak wiadomo zawilgocenie to nasz wróg przy rozpalaniu ognia.


5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nadal jesteśmy, dziękujemy i czekamy na kolejne wpisy!:)

Mr. Wilson pisze...

Cieszy mnie twój powrót do pisania.
Szkoda zaś, że nie mogłeś być na zlocie z okazji 10-lecia Reconnetu.

Dąb pisze...

Dzięki za miłe słowa, na zlot na upartego mogłem przyjechać ale wolę poświęcić wolny czas w polsce na wędrówkę albo ćwiczenie umiejętności niż zabawę przy ognisku.

Rafał Łoziński pisze...

Słusznie Marcin, świetnie, że znów nadajesz!

jhp pisze...

Bardzo lubię czytać Twój blog. Dzięki. Zapraszam na reconnet.pl a w nim w folderze "ogień" http://www.reconnet.pl/viewtopic.php?t=7156 mój nietypowy wpis. Zapraszam. - jhp

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...