niedziela, 17 czerwca 2012

Pułapka Pajutów ze spadającym ciężarem

Bardzo prosta i szybka pułapka do zabijania małych zwierząt, podobno wymyślili i używali jej Pajuci.Ciężar opiera się na kołku, który przechodzi przez widełki ( można je wbić w ziemię). Na końcu jest dowiązany sznurek,  prowadzi on do krótkiego patyczka do którego jest przywiązany i  owinięty o dolną część rozwidlonego patyka. Trzeci patyk na którym powinna być przynęta robi za spust. Z jednej strony jest zaparty o krótki patyczek przeciwdziałając odkręceniu się sznurka  i zwolnieniu podpórki. Z drugiej strony jest zaparty o kawałek wbitego w ziemię kołeczka lub jeśli nasz ciężar jest dość krótki to bezpośrednio o niego. Przy pobieraniu przynęty następuje  poruszeniu spustu, ciężar spad i zabija zwierzę.

 Zalety tej konstrukcji to prostota , czuły spust i  możliwość wykonania bez pomocy narzędzi. 
Tego typu pułapki potrzebują ciężaru o wadze pięciokrotnie większej niż zwierze które chcesz zabić.


6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ciekawy zbieg okoliczności, akurat w tę sobotę zrobiłem sobie, dla nauki i zabawy pułapkę, bardzo podobną do Twojej. Konkretnie taką http://www.theurbanabo.com/urban_howtos.php?hid=10

Pozdrawiam
Piotrek

Dąb pisze...

Słynna czwórka, mi nigdy ta pułapka nie podchodziła, co nie znaczy , że jest zła.

Anonimowy pisze...

zdjecia sa niewyrazne. mysle, ze powinienes zrobic rysunek. albo dodac strzalki.
generalnie na szczury chyba to by nie dzialalo.

Yoi

Dąb pisze...

Generalnie zanim sie cos stwierdzi lepiej to wyprobowacm bo inaczej czlowiek moze sie osmieszyc.Przez dziesieciolecia jak nie setki lat ten typ pulapk byl stosowany do wylapywania malych zwierzat pokroju szczura czy wiewiurki.

Anonimowy pisze...

Patyczek w którym klinuje się spust (ten wbity w ziemię pod pułapką) powinien być niemal całkowicie wbity w ziemię. Inaczej opadający ciężar np. kłoda może w dużej mierze uderzyć z impetem w niego a nie w ofiarę.

Anonimowy pisze...

Pułapka sprawdzona,zadowalające rezultaty. Strasznie się "czepiam", wiem - wiewiÓrki !

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...