poniedziałek, 26 września 2011

Kleszczki do szycia sieci

Najpierw zdefiniuje pojęcia:
-Początek igły  to ta "zaostrzona strona"
- Koniec igły to strona z "widełkami"
Strugamy z drewna listewkę o wymiarach 15-25cm długości,  2-4cm szerokości i 2-4mm grubości. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie oczka maja być w sieci , ale takie wymiary jakie podałem wyżej są w miarę uniwersalne. Aby nie utrudniać sobie życia wybieramy miękkie drewno np . lipę , topolę, wierzbę, świerk.
Rozrysowujemy kształt jak na zdjęciu poniżej

Teraz wiercimy trzy otwory, można to zrobić czubkiem noża.


Czeka nas żmudna praca wyrzeźbienia początku igły która daje jednak sporo satysfakcji patrząc na efekt końcowy. Od dziurek prowadzimy nacięcia . Najpierw nacinamy z jednej strony później z drugiej i wydłubujemy aż powstanie odpowiednia szpara. Świetnie nadaje się do tego małe, cienkie ostrze scyzoryka. Można też wyciąć to malutką piłką , rozwiercając odpowiednio duży otwór na początku kleszczki.


Teraz czas zabrać się za koniec , trzeba na nim wyciąć widełki, wycinamy z dwóch stron igły dość głębokie nacięcia w poprzek igły. Teraz dwa nacięcia wzdłużne za pomocą piłki, albo delikatnie rozszczepiamy. Nacięcie poprzeczne spowoduje to , że rozszczepienie nie pójdzie dalej niż potrzeba. Wyłamujemy nie potrzeby fragment i poprawiamy estetykę naszej kleszczki.


Jest też znacznie prostszy sposób na wykonanie całkiem funkcjonalniej igły.

Trzeba wyrzeźbić deszczułkę ze świeżego drewna ( czyli ucinamy jeszcze żywą gałązkę), wyciąć z dwóch stron widełki. Ścisnąć do środka  aby utworzyły się "trójkąty". Związać końce, po kilku dniach kiedy drewno podeschnie zachowa się kształt.Na zdjęciu powyżej widać oprócz kleszczek deszczułki na których zaplata się oczka . Wymiary tych deszczułek wybieramy takie jakiej wielkości ma być oczko.

5 komentarzy:

Wilk pisze...

To teraz poproszę o instrukcję jak za pomocą takiej igły wypleść sieć :)

Anonymous pisze...

tak jak Wilk napisał :)
prosimy o instrukcję ze zdjęciami i informacjami:
- jak dobierać wielkość oczek i od czego to zależy
- jak łowić takimi sieciami (przez wygarnianie, czy może ryby się w tym zaplątują same jak zostawimy na noc na ich szlaku)

oczywiście wszystkie te informacje tylko do zastosowania na akwenie na którym ma się prawo do takiego połowu

Anonymous pisze...

Witam. Także dołączam się do prośby. Pozdrawiam.

Dąb pisze...

wystarczy wpisać net making. Takie coś wymaga rysunków lepiej oddają poszczególne etapy niż zdjęcia, ja rysować zbytnio nie umiem. Wiec przygotowanie takiego materiału zajmie mi sporo czasu. ale pomyśle nad tym, jednak szybko się to nie pojawi.

Piotr2104 pisze...

Jako syn rybaka powiem tak: lepiej się robi kleszczką węższa od tych które są na zdjęciach i najlepszym wg. mojego ojca materiałem jest czarny bez (dobrze się obrabia i jest dość sprężysty, przy tym nie pęka przy suszeniu)

Najnowszy Post

Zagotować wodę w szkle

 Szklana butelka jest kolejną rzeczą w której w razie "w" można przegotować wodę, na pewno jest to zdrowsze niż użycie plastiku. D...